Jurginės

Jurginės Seredžiuje

Tai žemdirbių, kaimo žmonių šventė. Į šią tradicinę serediškių šventę susirinko Veliuonos, Juodaičių, Vilkijos ir, žinoma, Seredžiaus vaikai.

Vaikai prisiminė senuosius kaimo žmonių papročius, kai buvo tikima, kad Šv. Jurgis rūpinasi gyvuliais, kol jie ganosi lauke. Todėl per Jurgines banda būdavo pirmą kartą išgenama į lauką. Gindami gyvulius iš tvarto, tarpduryje padėdavo du margintus kiaušinius, kad karvės pieningos būtų. Šeimininkas po slenksčiu padėdavo spyną su raktu, kad vilko nasrai būtų surakinti ir gyvulių nesuėstų. Tą dieną gyvulius geriau pašerdavo, kad visus metus jie riebūs būtų. Pirmą kartą išgenant gyvulius į lauką, šeimininkas duodavo piemenėliui šventintą verbą, kuria visus gyvulius apiplakęs, turėdavo namo parnešti – tai reiškia, kad visi gyvuliai bandoj būtų.

Jurginėms šeimininkė iškepdavo apeiginės duonos kepalėlius, į kuriuos įkepdavo penkis kiaušinius. Sugrįžus iš laukų, šia duona šeimininkė pirmiausia pavaišindavo savo šeimyną, o po to – svečius.

Dar vienas Jurginių paprotys – sėti rūtas. Šeimininkei pasėjus rūtas, šeimininkas sėklas turi užkapstyti su katino koja.

Po rūtų sėjimo prasideda linksmybės. Vaikai žaidžia smagius žaidimus. Suaugę – gauna po kiaušinį, kurį turi įmušti į bendrą keptuvę. O kiaušinienę kepdavo lauke, ant akmenų. Visi linksminasi, dainuoja, vaišinasi. Vaikinai ant sūpuoklių supa merginas.

Labiausiai pasiseks tam žmogui, kuris tą dieną išgirs gegutę kukuojant. Šie metai jam bus laimingi.

Visus šiuos senuosius papročius prisiminti mums padėjo Kauno ansamblio „Ainiai“ vyrai, atsivežę senuosius liaudiškus instrumentus, visus pakvietę į bendrą ratelį.

Skanu visiems bendrai valgyti kiaušinienę, gerti naminę girą, kartu dainuoti ir žaisti piemenėlių žaidimus.